Santorini mi? Mykonos mu?

Cennetin Yunan adalarında saklı olduğu söylenir. Mavinin bütün tonları muhteşem manzaralarla birleşince insanın Yunan adalarına kaçıp buralarda yaşayası gelir. En çok ziyaret edilen Yunan Adası olan Mykonos, sabahın ilk ışıklarına kadar süren partileri ve hoşgörüsüyle hayallerinizdeki ada yaşamını ve daha fazlasını sunuyor. Mavi kubbeli bembeyaz kiliseleri ve lacivert Ege’ye tepeden bakan birbiri üzerine dizilmiş küp gibi beyaz binalarıyla ünlü Santorini ise, yıllardır Yunanistan’ın turizm tanıtım posterlerini olduğu kadar çoğumuzun hayallerini de süslüyor. Jabiroo olarak sizlere hayallerinizdeki tatili yaşamanız oldukça yardımcı olacak Santorini ve Mykonos dosyası hazırladık.

Mystique Hotel

Santorini

Kim Gider?

Her yaştan romantik çiftler, balayı çiftleri, evlilik yıldönümü kutlayanlar, arkadaş grupları, aileler. Çok gençler ve çılgın gece hayatı arayanlara çok uygun olmayabilir.

Nasıl Gider?

Olympic Airways ile İstanbul’dan Atina aktarmalı olarak Santorini’ye ulaşmak mümkün. Ayrıca Atlas Jet ve Bora Jet’in başlattığı İstanbul-Mykonos uçuşları, Santorini’ye gitmeyi çok kolaylaştırdı. Mykonos’a vardıktan sonra Santorini’ye geçmek için iki seçeneğiniz var. Ya dört saatlik bir feribot yolculuğuna çıkacaksınız ya da Sky Express ile 15 dakikalık kısa bir uçuş yapacaksınız. Bir diğer alternatif de tabii ki, deniz yolunu kullanmak. Bunun için önce Marmaris’ten Rodos’a geçip sonra da Rodos’tan Santorini feribotuna binmek gerekiyor.

Ne Görür?

Muhteşem Ege doğası, masmavi bir deniz, harikulade Caldera manzarası, Antik Yunan mimarisinin nadide örnekleri ve dünyanın her bir köşesinden adaya gelmiş turistler.

La Maltese Hotel

Nerede Kalır?

Muhteşem manzaralı, bütün fotoğraflarda gördüğünüz Oia kasabasındaki oteller:

Mystique Hotel

160thea

Adanın tepesindeki tarihi Pigros kasabasında bulunan oteller:

Hotel Carpe Diem

Ada’nın en merkezi ve gelişmiş yeri olan Fira’da bulunan oteller:

La Maltese Hotel

Fira’nın hemen yakınındaki ortaçağ köyü Megalahori’de bulunan oteller:

Vedema Resort

Volkanik siyah kumuyla ünlü Vlchada Plajı’nda bulunan oteller:

Notos Therme And Spa

Ne Yer?

Ege mutfağını anlatmaya gerek var mı? Taptaze deniz ürünleri, çeşit çeşit zeytinyağlı ot yemekleri, bize hiç yabancı gelmeyen meze türleri ile reçine şarabı ve Yunan rakısı “ouzo” mutlaka tatmanız gerekenler. Ayrıca Yunanlılar her türlü deniz mahsulünü çok güzel hazırlamakta ustalar. Izgara ahtapot her restoranda karşınıza çıkacak, yemeden dönmeyin.

Plaj

Adanın volkanik siyah kumuyla ünlü harika plajı Perivolos (veya diğer adıyla Perissa), dünyanın en güzel plajlarından biri kabul ediliyor. Adanın Akrotiki bölgesinde yer alan Red Beach, hayatınızda belki de başka bir yerde bulamayacağınız bir güzelliği size sunuyor. Volkanik bir yamaçta yürüdükten sonra ulaşılan bu sahilin en önemli özelliği, yukarıda dik bir yamacın size siper olması, sol tarafınızda ise dibinde lava taşlarının bulunduğu serin ve temiz denize sahip olması. Kesinlikle görmelisiniz!

Restoran

Sunset by Paraskevas: Ammoudi bölgesinde şahane deniz ürünleri yiyebileceğiniz bir balıkçı.

Apiron: Fira bölgesinde füzyon yunan yemekleri yiyebileceğiniz çok güzel manzaralı ve şık bir restoran.

Afros: Perivolos plajının hemen arkasında yer alan harika bir plaj lokantası. Güneşte kurumaya bırakılmış ipe dizili ahtapotlarıyla gerçekten çok sevimli.

Grace Hotel Mykonos

MYKONOS

Kim Gider?

Eğlence meraklıları, her yaştan romantik çiftler, arkadaş grupları, gece hayatını, denizi, kumu ve güzel yemekleri sevenler…

Nasıl Gider?

AtlasJet ile haftanın 6 günü aktarmasız olarak Mykonos’a uçabilirsiniz. Ayrıca THY veya Olympic Havayolları ile İstanbul’dan Atina aktarmalı olarak da Mykonos’a ulaşmanız mümkün. Adada taksi sayısı az olduğu için bulmak zaman zaman zor olabilir; bu yüzden araba kiralamanızı öneririz.

Ne Görür?

Masmavi, berrak bir deniz, harikulade Ege doğası, , Antik Yunan’da kalma tarihi eserler ve mitolojik eserler ve dünyanın her yerinden gelen turistler, Dokusu bozulmamış ada mimarisi, dar sevimli sokaklar.

Villa Del Sol Mykonos Beach Hotel

Nerede Kalır?

Adanın en güzel koylarından olan Ornos Koyu’nda bulunan oteller:

Villa Del Sol Mykonos Beach Hotel

Adanın merkezindeki Little Venice’te bulunan oteller:

Mykonos Theoxenia

Adanın merkezindeki Old Port’ta bulunan oteller:

Grace Mykonos Luxury Hotel

Adanın güneyindeki Elia Koyu’nda bulunan oteller:

Elia Arte & Mare Mykonos Suites

Ne Yer?

Ege mutfağında başta bütün deniz ürünleri olmak üzere çeşit çeşit zeytinyağlılar ve mezeler ön planda… Mykonos’ta Yunan mutfağının en leziz örnekleri bulmak mümkün. Yunan mutfağı daha güzel sunum ve daha uygun fiyatlar haricinde Türk mutfağına çok benziyor.

Plaj

Plajlarıyla ünlü bir adadasınız. En ünlü plaj olan Paradise Beach, adanın en çok tercih edilen plajı. Happy hour’da Paradise Beach, en kalabalık plaj oluyor. Super Paradise Beach diğer plajlardan farklı olarak içinde çıplaklar ve gayler için özel alanların olduğu bir plaj. Ornos koyundaki Ornos plajı ise çok fazla rüzgar almadığından dolayı Mykonos’taki dingin plajlardan biri… Bu koy sakin ve kalabalık değil!

Restoran

Avrupa’nın en iyi beach-bar’ları arasında gösterilen “Nammos”, sadeliğin ön planda olduğu davetkar bir atmosfere sahip. Dünya ve Yunan jet sosyetesi “Nammos”un müşterileri arasında. Güzel ve geç saatte yenilen öğle yemeğinin ardından masaların üzerinde çılgın bir dansa hazırlıklı olun.

Agios Sortis Plajı’nın kıyısındaki tepede yer alan “Kiki’s”, salata, meze ve ızgara çeşitleri ile öne çıkan hoş bir yer. Son derece şirin bir mekanda şahane yemekler yenilebilir.

Mykonos’un şehir merkezinde olan Koursaros Fish Restaurant menüsüyle ünlü bir restoran. Deniz mahsullerine düşkün olanlar için Mykonos’taki en doğru adres Koursaros. Istakozu mutlaka denenmeli!

Jabiroo Sizi Farklı Gezdirir!

Bize düşüncelerinizi yazın...